A közösségi vásárlás ma az internet egyik legnagyobb slágere. Az e-kereskedelem és a közösségi média összekapcsolása viszonylag új dolog, ugyanakkor a szervezett vásárlói csoportok számára nyújtott speciális kedvezmény sokkal régebbi találmány, mint gondolnánk.
Az Egyesült Államokban már a XIX. században létrejött az úgynevezett U.S. Grange movement, aminek köszönhetően a csoportosan fellépő farmerek jobb árat érhettek el, mint az egyéni vásárlók.
A korai internet éveiben rengeteg online vásárlói közösség alakult, többségüket azonban elsodorta a Dotcom-válság.
A közösségi vásárlás meglepő módon Kínában kelt új életre, ahol 2004-től sorra jelentek meg az új internetes közösségek.
A közösségi vásárlás meglepő módon Kínában kelt új életre, ahol 2004-től sorra jelentek meg az új internetes közösségek.
A közösségi vásárlás mai sztárja természetesen a Groupon. A tagok naponta kapnak e-mailben ajánlatot a nagyon kedvező áru szolgáltatásokról, termékekről. Ha összegyűlik az ajánlatban megjelölt számú vásárló, megkapják a megajánlott kedvezményes árat.
A Groupon modell tulajdonképpen igen egyszerű, ezért könnyen másolható. Ennek köszönhetően nemcsak a Groupon, hanem a nagyobb klónok is nemzetközi hálózatot tudtak létrehozni. A klónok egy része kifejezetten arra játszik, hogy megvásárolja őket a Groupon. (Idehaza a 2010. őszén indult Bónusz Brigád a legsikeresebb klón.)
A Groupon sikerességét jelzi, hogy rendszeresen felröppennek pletykák esetleges felvásárlásáról. Míg korábban általában a Yahoot emlegették lehetséges vevőként, a napokban a Google neve merült felhasonló kontextusban.